X
تبلیغات
زولا

کنکاش در تاریخ

بیان نظرات جدید درباره تاریخ آذربایجان ، ایران و جهان

محل شنب غازان تبریز! ( 2)

نقشه مطراقچی


مدتی پیش یادداشتی درباره محل واقعی شنب غازان در وبلاگم قرار داده بودم. همراه با کامنت های توهین و فحاشی، شخصی لینکی را  فرستاده بود که در آن عکس زیر موجود بود:

گرچه در این تصویر به هیچ شکل نمی توان مثلا بازار تبریز را پیدا کرد اما آن جاده روم و عراق عجم بسیار جالب توجه است و گرچه هر دوی این آدرس ها در یک سمت تبریز هستند ولی برای دست یابی به آن ها دو جاده مختلف را ساخته اند. کاخ هشت بهشت و شنب غازان آن هیچ آثاری قابل مشاهده ندارند. مسجد جامع آن هیچ تطابقی با مسجد جامع نیمه کاره و هنوز در حال ساخت آن ندارد.

اگر فرض را بر این بگیریم که تبریز در زمان مغولان تا این وسعت بوده  و تا زمان صفویه به همین شکل مانگار است تا مطراقچی طرحی از آن رسامی کند. باید بر روی تصویر هوایی گوگل ارث این مسئله را بررسی کرد:

چنانچه در نقشه مطراقچی مشاهده می کنید دور تا دور تبریز حصاری وجود داشته است که لبه پایین سمت چپ آن جهت شمال می باشد و ظاهرا در مجاورت اتصال رودخانه آجی چای به میدان چایی است که  نشانی از آن موجود نمی باشد و گویا رودخانه ای از سمت دیگری به میدان چایی می پیوندد!!! اگر فاصله تقریب مسجد کبود تا شام قازان را مشاهده کنید حدود 5 کیلومتر می باشد و از آن جهت که در نقشه مطراقچی فاصله بین مسجد کبود تا شام قازان عرض نقشه می باشد بنابر این طول ان باید بیشتر از 5 کیلومتر بوده باشد!!! آیا تا 100 سال پیش تبریز شهری در حوالی بازار کنونی نبوده است؟
پس بار دیگر بر اساس گفته های همین حضرات می توان جعلی و ساختگی بودن نقشه مطراقچی را اثبات کرد و توجه داد که به هیچ شکلی این نقشه با جغرافیای اماکن تبریز مطابقت ندارند.این دو تصویر خیالی را مربوط به شام قازان دانسته اند و در اغلب کتاب ها و وبسایت های اینترنتی تبلیغ می نمایند. دقیقا نمی دانم مثلا طراحی دوم را بر اساس کدامین باقیمانده ابنیه بازسازی کرده اند ولی به هر حال اگر از کل این مجموعه موهومی که هدفی جز اثبات حضور ایلخانان در تبریز را ندارد، خشتی برای نمایش پیدا می شد، می توانستیم قبول کنیم این ابنیه زمانی برپا بوده است زیرا در اسناد تصویری شهرهای ایران در دوره قاجار هم، آثاری از این شهر قابل یافت نیست.
تاریخ ارسال: سه‌شنبه 31 مرداد 1396 ساعت 15:58 | چاپ مطلب
نظرات (1)
سه‌شنبه 30 آبان 1396 14:44
بهنام
امتیاز: 0 0
لینک نظر
فرمودید مسجد نیمه کاره
مستندات دارید؟
و
در مورد حذف پیام های بنده چیزی نگفتید؟!؟!
پاسخ:
به اکانت تلگرامی بنده بیایید و به صورت خصوص در این باره سخن بگوییم

https://t.me/HanifShafaati
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد