کنکاش در تاریخ

بیان نظرات جدید درباره تاریخ آذربایجان ، ایران و جهان

تبریز واقعی (1) از شام غازان تا شامقاذی


نقشه بالا مربوط به رسامی روس ها از شهر تبریز به سال 1827 میلادی است. چندی است که قومگرایان تورک گاه و بیگاه به نوشته قبلی بنده به ظن خود ایراد می گیرند و به تمسخر آن می پردازند. در این سند مهم و ارزشمند نیز می توان به گفته های قبلی تاکید کرد و هویت واقعی شهر تبریز را کمتر از 200 سال معرفی نمود. ده شامقاذی که اکنون آن را شام غازان معرفی می کنند بی ارتباط با شهر تبریز به تصویر کشیده شده است و به دلیل فقدان آثار تاریخی در خود، از طرف رسامان مورد بی اعتنایی واقع شده است.
در این چهار دیواری کوچک که قرار بود شهر تبریز را در آن علم کنند و پای پادشاهان سلسله های پوشالی و غیر مستندی را به آن بکشانند و به استراحت در کاخ ها و کوشک های آن وادار نمایند اوضاع به قدری آشفته نشان می دهد که کسی را یارای مقاومت و ایستادگی در برابر این اسناد ارزشمند و مفید نیست.

سند ارزشمند دیگری را معرفی می کنم:


مشاهده فایل اصلی نقشه شهر تبریز
این نقشه متاخر که توسط چاپخانه ارتش منتشر شده و سال انتشار آن 1327 می باشد به روشنی نشان می دهد که تبریز بیرون آمده از آن چهار دیواری مرکزی و کوچک، باز  هم چیزی فراتر از باغات و کرت های کشاورزی چیزی نبوده است زیرا دور تا دور این شهر و در فاصله های نسبتا نزدیک، روستاهایی بوده اند و مردم این روستاها حتی امروز نیز در برخی مناطق هنوز در درون فضای شهری به کشاورزی می پردازند. آنهایی که ساکن منطقه حکم آباد (ححم آوار) و جمشیدآباد (جامیش آوان) هستندبه درستی این مطلب را تایید می کنند.
در درون حصار شهر  بزرگترین سازه ای که به مرور ساخته شده و به شکل امروزی رسیده است، بازار تبریز می باشد. بازاری که نه بنای سنتی و قدیم، بلکه سازه حجیم و طویلی است که عمر آن فراتر از حدود 100 نیست. و چنانچه در نقشه ترسیمی و توضیحات مربوط به آن توسط روس ها توضیح داده شده، از دو  بخش بازار کفش دوزها و راسته بازار تشکیل شده است!  اما اکنون چنین گسترش یافته:مشاهده فایل اصلی نقشه بازار تبریز
چنان داستان های مسخره ای درباره بازار تبریز و دروازه های پیروامون شهر ساخته اند که فراموش نمی کنم در حوالی سال 85 رادیوی محلی برنامه ای داستان گونه در باره زلزله ای در تبریز  را به روی آنتن برد و تبریز کنونی را باز سازی شده بعد از آن زلزله معرفی کرد! آیا جاعلانه تر از این مطالب می توان مسئله را عنوان کرد؟

ادامه دارد ...

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 30 شهریور 1395 ساعت 01:15 | چاپ مطلب
نظرات (1)
پنج‌شنبه 1 مهر 1395 20:35
حسین
امتیاز: 0 0
لینک نظر
روسها خودشون از کجا اومدن
پاسخ:
از اونجایی که اومدن
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد