X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

کنکاش در تاریخ

بیان نظرات جدید درباره تاریخ آذربایجان ، ایران و جهان

چوگان

چندی پیش شنیدیم که ورزش چوگان به عنوان میراث فرهنگی تورک ها، از طرف جمهوری آذربایجان ثبت جهانی شد. گرچه نیازی به وارد شدن به جزئیاتی از این مسخره بازی جدید را در سر ندارم ولی کافی است بگویم کسانی که ورزشگاه های باستانی یونانیان و رومیان را دیده اند و زمانی که هیچ سند مادی برای اثبات چوگان توسط مردم منطقه نمی تواند وجود داشته باشد و تنها اسنادشان مینیاتور های سفارشی و جعلی می باشد. بلافاصله به این نتیجه می رسیم که هدف از این ثبت های بی شرمانه یونسکو ، دقیقا شبیه به ماجراهای ثبت مولوی و فارابی و ابن سینا و ... به نام این و آن کشور یک هدف را دنبال می کند: "ایجاد اختلاف بین ملل منطقه". تا به خاطر اشباح بر سر هم دیگر بکوبند. زمانی که قبله عالم تا همین 150 سال پیش بنایی اشرافی و حتی بدتر از آن، مسکونی، به جز زیر انداز و پرده ای چرکین و چروکین در پشت تصویر چیزی برای نمایش و فخر فروشی ندارد بنابراین تمامی این داستان پردازی ها حقه بازی بیش نیست.

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 19 آذر 1392 ساعت 15:17 | چاپ مطلب
نظرات (2)
جمعه 30 خرداد 1393 22:06
Şonqar
امتیاز: 1 0
لینک نظر
عذر می خوام, هر کی در طول تاریخ هر ورزشی انجام می داده, حتما به خاطر اون ورزش یه استادیوم می ساختن؟! یعنی چوگان رو نمی شه تو دشت انجام داد؟

ثانیا, استادیوم ها چه وظایفی داشته اند؟ آیا برای ورزش بخصوصی طراحی شده بوده اند؟ یا چندین نوع مراسم را در آنها انجام می داده اند؟

ثالثا, مقاله ی بنده بر مینیاتورها استوار نیست, بلکه استوار بر روی کلمات است ...
پاسخ:
برای یک محقق تاریخ، اسناد تاریخی قابل شهود مورد نیاز است نه کلمات. مینیاتورها همگی جعلی هستند و هزار نمونه بهتر از آنها را می توان در همین تبریز خودمان سفارش دهم و تا فردا بعد از ظهر آماده تحویل باشند. اگر ورزش شاهانه ای به سان چوگان،شاه عباس نامی را وادار به ساخت نقش جهان و عالی قاپو کرده است، چرا نمونه ای دیگر در هیچ کجایی یافت نمی شود. گرچه عالی قاپو هم مربوط به همین دو صده اخیر است و هیچ ربطی به صفویه ندارد چون چیزی به نام صفویه نداریم.
چهارشنبه 21 خرداد 1393 22:40
Şonqar
امتیاز: 1 0
لینک نظر
سلاملار؛

<چوگان فارسی ؛ چووقان ترکی>

وبلاگیمدا [گل]
پاسخ:
چند استادیوم را نشان دهید.
مینیاتور یعنی مسخره بازی.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد